Materiāls publicēts sadarbībā ar MANA APTIEKA

 Sāls istaba - elpceļu slimībām un labam garastāvoklim

Šovasar mūs saule lutināja, atliek vien cerēt, ka arī rudens būs silts un saulains. Bet labi zinām, ka agrāk vai vēlāk pienāks arī drēgnais un mitrais laiks, kas sev līdzi nes elpvadu slimības. Ko vēl varam darīt, lai nostiprinātu imunitāti un nebūtu jāmokās ar bronhītiem, astmu uzliesmojumiem un citām slimībām? Bauskas slimnīcas fizikālās terapijas māsa Velta Upīte stāsta par iespēju apmeklēt sāls istabu.

Velta Upīte ir mediķis ar ievērojamu stāžu - jau rit 41 gads. Ilgi gadi nostrādāti par bērnu māsiņu, tad par fizioterapijas māsu. „Sāls istaba bija man vārda dienas dāvana, jo tās atklāšana notika tieši manā vārda diena,” smaidot saka Velta. Nu jau ceturto gadu Veltas un viņas kolēģes Ilārijas pārziņā ir arī sāls istaba.

„Bauskas slimnīcas administrācijai rūp cilvēku veselība un viņi cenšas radīt apstākļus, lai baušķiniekiem būtu iespēja par to rūpēties, tāpēc arī radās ideja par sāls istabas izveidi,” stāsta Velta.

Nav noslēpums, ka viss jaunais ir labi aizmirstais vecais. Šo galvojumu var attiecināt arī uz haloterapiju jeb ārstēšanu ar sāls mikroklimatu. Šī ārstniecības veida pirmsākumi meklējami tālā pagātnē – senajā Grieķijā un Romā pirms vairāk nekā diviem tūkstošiem gadu. Izrādās, ka arī mūki pielietojuši šo metodi – ļaužu ārstēšanai izmantojot alas. Zinātniski tā tiek dēvēta par speleoterapiju (no grieķu vārda speleo – ala), un ar to saprot ilgstošu uzturēšanos alās.

Vēl šobrīd ir ārstnieciskās iestādes, kur izmanto alas, bet daudzviet šis process notiek mākslīgos, ne vairs dabiskos apstākļos. Tiesa gan, ka apstākļi tiek maksimāli pietuvināti dabiskajiem. Šīs terapijas pamatā ir trīs galvenie faktori – temperatūra, mitruma procents un sāls daļiņu procents gaisā.

„Tā ir ārstnieciska metode, kur ārstē bez medikamentiem,” stāsta Velta. Tās pamatā tiek izmantota sāls, kas stimulē elpošanas ceļu aizsargmehānismus, veicina šlakvielu izvadīšanu no organisma, un tai piemīt pat pretiekaisuma daba. Haloterapija mazina elpošanas ceļu tūsku un iekaisumu, kā rezultātā samazinās klepus un iesnas. Šī terapija plaši tiek izmantota elpošanas ceļu slimību profilaksei – bronhītiem, bronhiālās astmas, elpvadu saslimšanām, kas saistītas ar alerģiju, bronhu drenāžu attīrīšanai u.c. Ļoti ieteicamas ir atveseļošanas periodā pēc bronhīta un pneimonijas, kā arī LOR slimību profilaksei – blakusdobumu iekaisumiem (sinusīta), hroniskām iesnām, adenoīdiem u.c. Pierādīts ir fakts, ka tā arī stiprina imunitāti, tāpēc sāls istabas apmeklējums ieteicams pirms dažādu infekcijas slimību uzliesmojumiem.

Sāls caur degunu un rīkles gļotādu nokļūst organismā, un tā kā sāls satur negatīvus jonus, tad tam ir arī relaksējošs - nomierinošs efekts. Līdz ar to šī procedūra ir ieteicama psihoemocionālas spriedzes un sezonālās depresijas gadījumos. Terapijas laikā skan relaksējoša mūzika, ir intīms apgaismojums, kas ļauj cilvēkam aizmirst par dienas darbiem, nedaudz pabūt pašam ar sevi.

Kā stāsta fizikālās terapijas māsa Velta Upīte, tad šo procedūras efektivitāti jau ir novērtējuši baušķinieki, jo veselības uzlabojumi esot acīmredzami. Klienti braucot pat no Rīgas un citām Latvijas pilsētām.

Procedūru var izbaudīt sākot ar grūtniecēm un jaundzimušajiem, līdz pat cilvēkiem gados, tikai pirms tās būtu ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu, jo sāls istabas procedūras nav ieteicamas cilvēkiem ar sirds – asinsvadu slimībām, īpaši pie hipertonijas smagā formā un nieru saslimšanām, kā arī - paaugstinātas temperatūras, vīrusa infekcijas uzplaukuma periodā.

Procedūras biežums ir ļoti individuāls, bet par vidējo var teikt, ka tās ir divas reizes gadā no 7 līdz 10 reizēm. Tā kā tas ir maksas pakalpojums, tad katram pašam jāizvērtē vajadzība un iespējas.

Kā novērojusi Velta, sāls istaba ļoti patīk maziem bērniem. Viņi kopā ar mammām „cep” sāls kūkas, elpo veselīgo gaisu, bet pēc procedūras dzer terapijas māsiņu uzvārīto tēju no dabiskām, pašu lasītām tējiņām.

 

Kontaktinformācija un pieraksts uz procedūru:

Bauska, Dārza ielā 7/1 (poliklīnika)

Tālr.: 28831963 vai 29134373